Gülüç Belediyesi

DOLU DOLU 2 YILI BİTİRDİK

 

Ereğli Haber- Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş gazetecilerle makamında bir araya gelerek görev yaptığı iki yıllık süreyi değerlendirdi. 
“15 YILDA AÇILAMAYAN YOLU AÇTIK”
Belediye olarak ellerindeki imkanları en verimli şekilde değerlendirip hizmete dönüştürdüklerini vurgulayan Demirtaş, “Biz göreve geldiğimizde bir taksi durağı olayımız vardı. Bunun ihalesini yaptık, hallettik. Vatandaşımız oldukça memnun. Şu anda vatandaşımızdan anket şeklinde görüş alıyoruz, bu ihtiyaç olduğunu anladıklarını söyleyerek taksi durağı için teşekkür ediyorlar. Göreve geldiğimizde personelimiz ve halkımızla birlikte açık bir toplantı yaptık. Neler yapabiliriz, Gülüç’e ne kazandırabiliriz, zaruri ihtiyaçlarımız neler, oradan başladık. Göreve gelmeden önce pazaryeri yolumuz vardı bizim. 15 seneye yakın açılamadı. Orası bataklık bir haldeydi. 18. Madde uygulaması yapıp, istimlakleri tamamladık. Pazaryerinden Atalay o yolu tamamladık. O yol üzerinde şimdi Pazar günleri halk pazarı kuruluyor” dedi.
GENÇLERE ÖNEM VERİLİYOR
Gülüç’te yaşayan gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için sosyal ve sportif faaliyetlere yönlendirdiklerini ifade eden Demirtaş, Taekwondo’da iki sporcunun dünya birincisi olduğunu söyledi. Demirtaş konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Pazaryerinde belediyenin dükkanları vardı. Bu dükkanlarda çocuklarımız için bir kütüphane, çocuk oyun salonu yaptık. Gençlerimizi bonzai, uyuşturucu, esrar gibi maddelerden uzak tutmak için spor faaliyetlerine yöneldik. Tekvandoda iki kız çocuğumuz dünya şampiyonu oldu. Bu bana gurur veriyor. Neticesinde bir boks takımı kurduk. Gençlerimizi yazın camiye gidip Kur’an öğreniyor. Kalan zamanlarını da en iyi şekilde değerlendirmeleri için yaz futbol okulu açtık. Düzenlediğimiz bütün kurslarımız ücretsiz.

DÜĞÜN SALONU BÜYÜK BİR EKSİKLİĞİ GİDERDİ

Gülüç’e kazandırdığımız en önemli projelerden birisi düğün salonu oldu. Beldemizde vatandaşımızın düğün yapacak, okulların yıl sonu etkinlikleri yada gösterilerini yapabilecekleri bir yerimiz yoktu. Hem bir düğün salonu kazandıralım, hem bunu sağlayalım istedik. Düğün salonunun bu kadar tutacağını düşünmüyorduk. Beklentimizin çok üstünde talep var. Şu anda salonumuz full dolu. Ereğli’de oturan vatandaşlara da ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Seneye 100, 110 tane düğünümüz var. Demek ki bu tesis Gülüç’e lazımmış. Dört mahallemiz var. Ara sokaklar da olmak kaydıyla çocuk parkları yaptık. Ara mahallelerde küçük, ana mahallelerde büyük parklar yaptık. Bayanlarımız, çocuklarımız için oturma bankları, fitness ve spor aletleriyle birlikte bütün mahallelerdeki oyun parklarını düzenledik.”

GÜLÜÇ2ÜN MEYDANI ŞİMDİ DAHA GÜZEL
Gülüç Belediyesi binasının ön kısmında yer alan meydana süs havuzu, çevre düzenleme, oturma yerleri ve kilit parke çalışması yaptıklarını anlatan Demirtaş, kilit parke taşı imalatını kendi personeli ile yapıp bin metre kare yapılacağına 3 bin metre kare yaptıklarını ifade etti. 
“GÜLÜÇ BELEDİYESİ CENAZE HİZMETLERİNİ KENDİSİ VERECEK”
Cenaze hizmetleri için Gülüç Merkez Camii yanında gasilhane yaptıkları bilgisini veren Demirtaş şunları söyledi; “Cenaze hizmetlerimiz yoktu. Ölüsüne sahip çıkmayan dirisine de sahip çıkmaz. Çaylıoğlu’nda bir köyümüze gittim, orada bir gasilhane vardı. Bizim nüfusumuz göreve geldiğimizde 7 bin 200 idi, bugün 8 bin 100 nüfusumuz var. Zonguldak bölgesinde en fazla nüfus artışı yapan beldeyiz. Bin nüfus artışı olmuş. Rahmetli olanlar için yıkama, morg, kefenleme hizmetimiz yoktu. Şu anda merkez camisinin olduğu bölgeye gasilhanemiz yapılıyor. En lüks biçimde projemiz bitti. 15-20 gün içinde tamamen faaliyete geçecek. Cenazemiz olduğunda bunu nerede koruruz, yıkamasını nasıl yaparız? diye telaşımız vardı. 15-20 gün içinde bu da kalkıyor.”
2 YILDA HİBE YOLUYLA 11 ARAÇ
Görev yaptığı iki yıllık süreçte belediyeye hibe yoluyla 1 otobüs, itfaiye aracı, 2 pikap, kamyon ve kamyonet olmak üzere toplam 11 araç kazandırdığını belirten Demirtaş, Gülüç Belediyesi’nin garajında artık kırıcısından forkliftlerimizden, kamyonlarımızdan, süpürge araçlarımıza varıncaya kadar her ihtiyaca cevap verecek araç bulunduğunu dile getirdi. 
“SAHİL PROJESİ BİR YILDA BİTECEK”
Belediye başkanı olarak en büyük hayalinin Gülüç Irmağı kenarına sosyal tesis ve gezi alanlarından oluşan projeyi hayata geçirmek olduğunu söyleyen Demirtaş, bir yıl içerisinde bu projeyi hayata geçireceğini vurguladı. Demirtaş konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Benim en büyük hayalim Gülüç ırmağı kıyısına sosyal tesis projesi yapmaktı. O alanda vatandaşların yürüyüş yapmak için ailesiyle oturabileceği, çay içebileceği, gezip parklarda çocuklarını oynatabileceği bir alan oluşturuyoruz. Göreve geldiğimizde 5-6 projemiz vardı. Şu anda proje sayımız ona yaklaştı. Bu bağlamda en büyük projemiz olan sahil projemize start verdik. Buranın projesi bitti. Burayı örnek bir sosyal alan haline getireceğiz. Sahilde yürüyüş yapan bayanlarımız var. Orada geziyorlar ama atıl durumda. Vatandaşlar mühendislerimiz, peyzaj mimarlarımız gittiğinde, ‘bunu yapacağını söyleyen 4. Belediye başkanı’ olduğumu söylüyorlar. Seçimlerde buranın yapılacağını her belediye başkanının sahili yapacağını söylediğini, oy aldığını ama yapmadığını söylüyorlar. Bizim de yapacağımıza inanmamışlar. Ben buradan söz veriyorum Gülüç halkına. O proje benim en büyük hayalimdir. Bir sene içinde dört dörtlük vaziyette bunu yapacağım. Bir kilometre uygulama alanı var, kendi imkanlarımızla genişletmesini, beton aşamasını, engelli engelsiz yürüyüş yerlerini, çocuk parklarını yapıyoruz. Ferforje demirlerini, aydınlatma lambaları bir belediyemiz tarafından bize hibe edildi. Ufak tefek eksiklerimizi kendi imkanlarımızla tamamlayacağız. Altyapısını bitirme aşamasına geldik. İnşaat bittikten sonra düzenlemeye geçeceğiz. Gülüç halkına söz veriyorum, bir sene içinde burayı çok farklı hale getireceğim. Gülüç’te yaşayan vatandaşlarımız sahili ile gurur duyacak, misafirlerini göğsünü gere gere buraya getirip gezdirebilecek” şeklinde konuştu.
“SAHİL PROJESİNDEN SONRA PİKNİK ALANI PROJESİ YAPILACAK”
Sahil projesinin tamamlanmasının hemen ardından Güzel Sanatlar Lisesi’nin üst kısmında yer alan 10 dönümlük alana piknik alanı yapacağını anlatan Demirtaş, Gülüç’e önemli bir sosyal projeyi daha kazandırmış olacaklarını ifade etti. Demirtaş konuşmasında “Burada bizim piknik alanımız yoktu. Sahilin projesi bitme aşamasına geldiğinde Güzel Sanatlar Lisesinin üstünde on dönüm bir alan var. Burayı kiralama usulüyle mesire alanı olarak düzenleme yapacağız. Aileler buraya gelip piknik yapacak, mangal yapacak, çayını içebileceği bir tesis oluşturacağız. Şu anda sahil projesine ağırlık verdik. Biter bitmez piknik alanına da ağırlık vereceğiz” dedi.
“YATIRIMCI ARTIK GÜLÜÇ’Ü TERCİH EDECEK”
Gülüç’te daha önce binalarda kat yüksekliğinin iki olduğunu yaptıkları revizyon imar planı projesiyle bu sorunu da aştıklarını belirten Demirtaş, önümüzdeki süreçte yatırımcıların Gülüç’ü tercih etmeye başlayacağını dile getirdi. Demirtaş sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Kat yükseklikleri iki kattı. Tabii kimse bu şekilde yatırım yapmak istemedi. Müteahhit bir arkadaşımız sekiz dönümlük bir araziye on katlı, güvenliği olan, çift havuzlu, basketbol sahası, çocuk parkları olan bir site yapılıyor: Bu proje Atalay bölgesinde, İzmirlioğlu Anadolu Lisesi’nin altında yapılıyor. Piknik alanına yakın bir mesafede. Buraya başlayan arkadaşımız projelerini bitirmek üzere. Bir ay içinde çalışmaya başlayacak. İnanıyorum ki bu Gülüç’ün çehresini değiştirecek. Burada sosyal donatılı bir inşaat yapılacağına inanıyorum.

"ARTIK HAVA KİRLİLİĞİ YOK"

Gülüç’ün en büyük sıkıntısı fabrikadan gelen cevher tozuydu. Vatandaş cevher tozundan dolayı Gülüç’ten kaçıyordu. Bunu üç ay önce bitirdik. Erdemir’le Gülüç Köprüsünün giriş bölgesindeki iki cüruf dağı eritilmiş vaziyette. Burada yağmurlama çalışması yapıldı, hem de ağaçlandırılıp çimlendirildi. Kışla kapının sevkiyatının da Gülüç kapıdan verileceğini öğrendik. Cevher tozu şu anda kalmadı, duman da bize gelmiyor. Hava tahlili yaptırdık, ölçüm neticesinde hava kirliliğinin Kepez istikametine gittiği söylendi. Bizim havamız temiz çıktı. Bu civarda yaşayan insanların artık Gülüç’ten ev alacağına inanıyorum. Bunun altına imzalıyorum; 2017-18 yıllarında 10 bin nüfusa ulaşacağız. Bu bağlamda buradaki meclis üyelerimiz, muhtarlarımız, daire amirlerimizle istişare içinde çalışıyoruz. Hepsine bu vesileyle teşekkür ediyorum. 2019 yılına vardığımızda, Gülüç’ü sahiliyle, taksi duraklarıyla, sahiliyle, düğün salonuyla, süs havuzlarıyla, mahallelerin komple kilit taşı yapılmış, tüm mahalleler asfaltlanmış, tüm mahalleleri pırıl pırıl, yaşanabilir bir Gülüç hayal ediyorum. Daha önceden de Gülüç , Ereğli’nin parlayan yıldızı deniyordu. Bu parlayan yıldızı en güzel şekilde biz canlandıracağız. Canla başla Gülüç’e hizmet etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

"HİÇ KİMSEYE BORCUMUZ YOK"

Mali tablolarımıza baktığımızda devlete borcumuz var ama esnafa, iş yaptığımız, alışveriş yaptığımız yerlere borcumuz yok. Daha önce kesintiler yüzde 12,5 idi, yüzde 40’a düşürdü devlet. O bağlamda tüm belediyeleri rahatlattı. Biraz da belediye başkanlığı özveri işi. Biz Gülüç için el de öperiz, etek de. Biz bu koltukta oturuyorsak, eli öpülmesi gerekenin elini de öperiz. Çünkü bu göreve geldiğim zaman Gülüç’ü değiştireceğim diye geldim. O eli öpüyorum ama Gülüç’e geldiğimde başım dik geziyorum. Ben el öpüyorum ama vatandaş beni sırtında taşıyor. Hizmetimize devam ediyoruz.
“HİÇ BİR PARTİ AYIRMIYORUM”
Gazetecilerin parti değiştirip değiştirmeyeceği yönündeki sorularına net yanıt veren Demirtaş “Ben Gülüç halkının belediye başkanıyım. Burada her partiden insan yaşıyor. Herkesin siyasi görüşüne mensubu olduğu, desteklediği veya oy verdiği partisine saygı duyuyorum. 2 yıllık görev süremizde tüm Gülüç halkı şahittir ki hizmet yaparken en ufak bir siyasi ayrım gözetmedik. Ben Gülüç için varım. Ben CHP’den seçilerek geldim göreve. Ancak, Gülüç için yapılacak her şeyin altına elimi koyarım. Ben hizmet için varım. Böyle bir temasta bulunmadım. İleriki süreç neyi getirir bilemem ama ben CHP belediye başkanı olarak görevime devam ediyorum. Tekrar söylüyorum; ben Gülüç’ e hizmet için varım” şeklinde konuştu.
Başkan Demirtaş 2 yıllık süre zarfında yapılan çalışmalara hep destek olan, iyi günde ve kötü günde birlik ve beraberlikten ayrılmayan Gülüç halkına teşekkür etti.

Haber: Ereğli Haber

Etkinlik Takvimi

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres   : Merkez Mah.Belediye Cad.No:1 GÜLÜÇ-KDZ.EREĞLİ /ZONGULDAK

Telefon : 0 372 318 15 00 - 01  
Faks     : 0 372 318 15 06

E-Posta   : info@guluc.bel.tr